Jump to content


Fotografije

Pranje kasete (u kompletu sa zadnjim točkom)?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
57 odgovora na ovu temu

#1 Darkman

Darkman
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1333 posts
  • LocationBeograd, NBG

Postavljeno 19 October 2009 - 08:48 PM

Nešto se razmišljam da iskoristim ovo ružno vreme i operem kasetu, po prvi put :)
Problem je u tome što nemam odgovarajući alat da skinem istu sa zadnjeg točka, pa me interesuje da li mogu da je operem na točku, tj. da komplet zadnji točak ubacim u tuš kabinu? Naravno, pitam zbog zadnje glave, da li bi ovo uticalo (negativno) na nju? Podrazumeva se da nemam alat ni za rastavljanje/podmazivanje glave :mrgreen:

p.s. Sve ovo bih prvo isprobao na starom bajsu, koji trenutno služi za treniranje mojih majstorskih veština ;)
  • 0
22km u 2012 :P Cilj: diploma :D Do kraja: diplomski...
256km u 2011.
1592km u 2010.
1987km u 2009.

#2 bobale

bobale
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1061 posts
  • LocationLeskovac

Postavljeno 19 October 2009 - 08:57 PM

Zašto ne pozajmiš alat od nekog sa foruma, ovde makar ima koliko hoćeš Beograđana :). Mnogo ćeš lepše oprati kasetu kad je skineš, i nećeš da napuniš glave vodom :mrgreen:.
  • 0
Pre nego što pustiš jezik u pogon proveri da li ti je mozak uključen ;)

#3 Darkman

Darkman
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1333 posts
  • LocationBeograd, NBG

Postavljeno 19 October 2009 - 09:03 PM

Ma sad mi je došlo da je perem (sad odmah), pa zato pitam :D
  • 0
22km u 2012 :P Cilj: diploma :D Do kraja: diplomski...
256km u 2011.
1592km u 2010.
1987km u 2009.

#4 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 19 October 2009 - 09:05 PM

Posto je u pitanju stambena varijanta, najbolje bi bilo skinuti kasetu (tako cu je krstim, i ako znam da je drugaciji sistem u pitanju :) ), staviti je da ostoji malo u nekom odmascivacu i isprati. Ne bi bilo lose to uraditi i sa lancem. Ovo kazem iz prakticnih razloga, jer ne verujem da ce kupatilo izgledati bas najbolje, posle vadjenja bajka iz istog. :P Ako je do kljuca, nije problem, ja cu ti pozajmiti.
  • 0

#5 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 19 October 2009 - 09:06 PM

Peri i uživaj. Samo vodu pravo odozgo na zupčanike. Skidanje kasete na navoj je čisto mučenje.
  • 0

#6 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 19 October 2009 - 09:09 PM

U tom slucaju, pranje na OMV-u uz pomoc onog smrka, dodje najbolje resenje. :mrgreen:
  • 0

#7 Darkman

Darkman
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1333 posts
  • LocationBeograd, NBG

Postavljeno 19 October 2009 - 09:16 PM

Stole, a kako se zove ovo moje ako nije kaseta? Tako nisam znao da postoji ni "cev sedišta", sve mi je bilo "šticna" :)
Ovih dana sam sam u stanu, tako da mogu svu "štetu" da oribam pre nego što bilo ko vidi ;) Probaću malo kasnije da vidim šta topla voda i Tide mogu da urade sa 8 godina starom "kasetom" (ili kako god se već zove)
  • 0
22km u 2012 :P Cilj: diploma :D Do kraja: diplomski...
256km u 2011.
1592km u 2010.
1987km u 2009.

#8 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 19 October 2009 - 09:23 PM

Postoje freewheel i freehub, ti kao mašinac ćeš znati razliku a ja ako se sećam dobro fw je ona gora varijanta gde je kaseta integrisana na fw (kako već beše srpski...) i to sve se našrafi na nablu, a na fh su fw i nabla integrisani a kasetu samo nabaciš na to i pritegneš je sigurnosnim prstenom na navoj da ne sleti.
Pošto prsten zatežeš ti, fh sistem se lako odvija.
Pošto fw zateže vožnja, to se obično skida tako što ključ staviš u stegu a točak na ključ pa onda dohvatiš točak i kreneš da zavrćeš, moleći boga da žbice popuste nekom drugom prilikom.
  • 0

#9 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 19 October 2009 - 09:48 PM

Bila je negde ova slika na forumu, al sva sreca nadjoh je i ovako.

Postavljena slika

Kod tebe je u pitanju sistem koji je prikazan s leve strane. S cime god budes uspeo da ocistis zupcanike, trebace ti i za kasnije. Kada se jako tesko riba obicnim praskom. I za nju treba odmascivac; iz iskustva. #-o
Kad freewheel zapekne, tu pomaze kombinacija kljuc + suplja stangla, pa po sistemu poluge. Inace, na snagu ruke ce malo teze da se skine. n:fighting0027
  • 0

#10 bobale

bobale
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1061 posts
  • LocationLeskovac

Postavljeno 19 October 2009 - 09:54 PM

Ako ne skine kasetu s točka neće moći lepo da je opere, naročito sa zadnje strane, to je valjda svima jasno :). Ja sam moj 6-faz skidao više puta, i ni jednom nisu popustile žice, iako treba stvarno krvnički da se potrudiš. Ali zato kad se skine svuda može da se dopre vodom, četkicom i deterdžentom.
  • 0
Pre nego što pustiš jezik u pogon proveri da li ti je mozak uključen ;)

#11 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 19 October 2009 - 09:56 PM

I meni se cini da je tako efikasnije. Pa jos ako se dovatis neke stare cetkice za zube, imas da se sija kao novo. 8)
  • 0

#12 Darkman

Darkman
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1333 posts
  • LocationBeograd, NBG

Postavljeno 19 October 2009 - 10:22 PM

Evo me pravo iz kupatila, "vežbao" sam na starom točku :D

Tide + vrela voda su dosta efikasni, i ne ostavljaju previše fleka po kadi, bar mi se tako čini :P. Kad pređem prstima preko kasete, oni ostanu (skoro) potpuno čisti - u pravu ste za zadnju stranu kasete, tu nisam uspeo lepo da oribam. Točak je trenutno na sušenju, sutra ide montaža, i još par pitanja koja će dobiti zasebnu temu ;)

Sad me interesuje skidanje ove kasete, šta mi treba tačno od alata, i kako to ide? Tačnije, da li je postupak:
http://bicycletutor....lace-freewheel/
što znači da mi treba ovaj alat (ili neki vrlo sličan tome)?:
Postavljena slika

Ako nije problem, da mi neko ko zna tačno koji je to alat, samo da šifru sa planetbike sajta (ja tipujem na KLJ-018 ili KLJ-017; ali, opet ponavljam, pojma nemam koji mi treba).

I još jedno pitanje, šta mi treba da rastavim i pomažem zadnju glavu? U pitanju je najjeftinija moguća varijanta glave... ne znam kako se zove, ako treba, ujutru dobijete fotografiju :)

Sad odoh sretan da spavam :mrgreen:

Edit:
Četkica za zube je vrh :)
  • 0
22km u 2012 :P Cilj: diploma :D Do kraja: diplomski...
256km u 2011.
1592km u 2010.
1987km u 2009.

#13 bobale

bobale
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1061 posts
  • LocationLeskovac

Postavljeno 19 October 2009 - 10:35 PM

Treba ti taj sa slike, odnosno KLJ-018 :).
  • 0
Pre nego što pustiš jezik u pogon proveri da li ti je mozak uključen ;)

#14 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 19 October 2009 - 10:50 PM

Treba ti neka mas' za ležajeve i dva ključa, ako imaš garnituru od 16 do 19 ne'š omašiti :D LM odvijaju se samo zavrtnji s jedne strane (tamo gde nema kasete :D) dok se oni na drugoj strani nameste 'na prazno' i stegnu na mrtvo (drže kontru, jel') isto tako na prazno. Ovo ti treba samo ako ćeš malo da pomeraš točak u odnosu na ram (stručna fabrička ili majstorska montaža) ili ako se ti šrafovi otpuste pa se točak rasklima (-//-)

Kad izvučeš osovinu predlažem ti da što manje čačkaš unutra da se ne bi smarao s kuglicama po stanu, ako vidiš da fali ubaci malo masti, ako ne, odma' zatvaraj. Ja volim da malo više stegnem nego što treba pa da onda držim fiksiran gornji zavrtanj a donji natežem na njega (popusti nablu dok se fiksira). Malo vežbe pa ćeš ugoditi kako treba. Bolje pola dlake lufta nego pola dlake pretegnuto.
  • 0

#15 Darkman

Darkman
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1333 posts
  • LocationBeograd, NBG

Postavljeno 20 October 2009 - 06:53 AM

Bobale, hvala za ključ-info :)

Mixi, nemam garnituru ključeva, tj. imam samo jednu 15icu, kupljenu specijalno za skidanje točkova :)
Kad se opremim potrebnim alatima, javiću se ovde za detaljnija uputstva... ;)
  • 0
22km u 2012 :P Cilj: diploma :D Do kraja: diplomski...
256km u 2011.
1592km u 2010.
1987km u 2009.

#16 aztec

aztec
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 585 posts

Postavljeno 20 October 2009 - 07:40 AM

alat koji je gore naveden, se takodje koristi za montazu :wink: center lock rotora
  • 0
SPARK 10

#17 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 20 October 2009 - 10:23 AM

alat koji je gore naveden, se takodje koristi za montazu :wink: center lock rotora


S alatom za skidanje freewheel-a nije moguce montirati rotor. Na prvi pogled, ti kljucevi deluju isto, ali nisu. :wink:
  • 0

#18 mouse

mouse
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 420 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 20 October 2009 - 10:34 AM

alat koji je gore naveden, se takodje koristi za montazu :wink: center lock rotora


S alatom za skidanje freewheel-a nije moguce montirati rotor. Na prvi pogled, ti kljucevi deluju isto, ali nisu. :wink:

Jesi li siguran??? Mislim da ipak može, provereno... samo se radi o ključu za skidanje kasete. Čini mi se da imaš CL nable, pa ti nije teško da probaš... :wink: :mrgreen:
  • 0

#19 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 20 October 2009 - 10:43 AM

Uporedio sam ih, nisu isti. :) Onaj sto sluzi za kasete, se koristi i za rotore (desno na slici). A Darkmenu treba ovaj levo sa slike.


Postavljena slika
  • 0

#20 mouse

mouse
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 420 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 20 October 2009 - 11:24 AM

...Onaj sto sluzi za kasete, se koristi i za rotore (desno na slici). A Darkmenu treba ovaj levo sa slike.


E, tooooooo :wink:
  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika