Jump to content


Fotografije

Shimano CN-HG53 lanac


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
28 odgovora na ovu temu

#1 GileSU

GileSU
  • Members
  • PipPip
  • 49 posts

Postavljeno 19 April 2014 - 10:42 PM

Znam da ima mnogo tema o skidanju lanca ali mi nesto nije bas najjasnije.
Imam CN-HG53 lanac bez spojnice. Nameravam da kupim najobicniji alat za skidanje lanca.
Kako ja sad da stavim spojnicu? Treba da skinem jednu kariku i umesto nje stavim odgovarajucu spojnicu? Koja je odgovarajuca spojnica? Nesto sam gledao i nasao sam neku SRAM 9 brzina...
Kako da ocistim lanac? Da li je bolje kad ga skinem da ga potopim u naftu i koliko treba tamo da stoji? Ili da ga skinem i ocistim odgovarajucim sredstvom?

Imam kasetu Shimano Deore HG50 i hteo bih po ovom uputstvu da je ocistim:


Sa drugog snimka kad razdvojim zubcanike da li treba da ih potapam u naftu ili samo vodom i cetkom operem?
  • 0

#2 nesh_pa

nesh_pa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 244 posts

Postavljeno 19 April 2014 - 10:49 PM

Tako, samo skines jednu spoljnu (siru) kariku i ubacis spojnicu. Kad uzmes spojnicu u ruke sve ce ti biti jasno.. Odgovara ta sramova..

Lanac nikad ne cistim nesto posebno, jer svakako posle par km postane prljav, a nisam primetio da mi nesto duze traje ako ga cistim. Kasetu takodje.. Mnogi ciste to sve, pa ti odluci.. :)
  • 0

#3 GileSU

GileSU
  • Members
  • PipPip
  • 49 posts

Postavljeno 19 April 2014 - 11:09 PM

Vazi, hvala!
  • 0

#4 GileSU

GileSU
  • Members
  • PipPip
  • 49 posts

Postavljeno 20 April 2014 - 12:36 AM

Mada bih ja to sve lepo ocistio. Moze neka mala pomoc oko ciscenja lanca i kasete. Sta i kako? :D
  • 0

#5 simalens

simalens
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 20 April 2014 - 01:40 AM

AXEL i jedan dobra gusta cetka za farbanje stolarije. Lepo naprskas AXEL na kasetu i pogon, malo pustis da deluje (minut) i dobro istrljas cetkom. Skida sve a kosta litar 230 dinara.
  • 0

#6 herr_nikolic

herr_nikolic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 195 posts
  • LocationKv

Postavljeno 20 April 2014 - 07:56 AM

Moze i nafta,150din/l plus prskalica za cveće...
  • 0

#7 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 20 April 2014 - 08:27 AM

Nitro razredjivac je jos jeftiniji po litru :)
Ali ja ne volim kasetu i pogon da cistim agresivnim sredstvima, ako je bas zaprljano, skinem sa bicikla/tocka pa onda cistim. Inace uvek kad cistim lanac, uzmem krpicu i ocistim i pogon/kasetu, posle nema potrebe za jacim sredstvima. Pritom sam tako siguran da nije nista otislo gde ne treba (u freewheel ili patronu).
  • 0

#8 GileSU

GileSU
  • Members
  • PipPip
  • 49 posts

Postavljeno 20 April 2014 - 11:08 AM

Dobro, ja cu skinuti lanac potopiti ga u naftu i posle isprati vodom.
A sto se tice kasete uradicu kao na snimku, prvo cu je skinuti sa tocka a zatim sve lepo rastaviti i ocistiti.

Inace hocu to lepo da ocistim jer je jako prljavo!
  • 0

#9 simalens

simalens
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 20 April 2014 - 11:40 AM

E nafta je stvarno odlicna, ali ko zivi u kuci. Ja preporucujem to najvise ali zivim u stanu, treba mirisu da ispari nedelju dana. A sto se tice skidanja kasete, pa skidanja lanca, bespotrebno je skroz. Sve to mozes isto ocistiti kao i kad je na bajku. Samo uzmi dobru gustu cetku, i nista vise.
  • 0

#10 GileSU

GileSU
  • Members
  • PipPip
  • 49 posts

Postavljeno 20 April 2014 - 02:19 PM

Zivim u kuci :D hehe
Pa onda necu skidati.
Znaci mogu i pogon i lanac i kasetu da ocistim naftom i gustom cetkom? Samo da pazim na freewheel(jel to poslednji zubcanik-matica?) i patronu?
Nafta nesme da dodirne freewheel i patronu?
  • 0

#11 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 20 April 2014 - 03:29 PM

To je posao od 20ak minuta koji se radi jednom mesečno... ili ređe? Ja skinem kasetu, lanac i ponekad i lančanike, pa posebno operem odmašćivačem ili šta mi se već nađe pri ruci. Očisti se mnogo bolje nego na biciklu, bez opasnosti da sredstvo za čišćenje završi tamo gde ne treba.
  • 0
Pozdrav

#12 herr_nikolic

herr_nikolic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 195 posts
  • LocationKv

Postavljeno 20 April 2014 - 03:35 PM

Ja naspem naftu u prskalicu za cveće,pošto blago strca i prsnem upravno na kasetu,odozgo ili tako da se slije na dole.Posle toga ide krpa od stare majce izmedju lančnika.Moze i četka..Četka je mozda bolja za pogon.
Freewheel ti je ono na sta se kači kaseta,njeni lančanici,ono sto radi tzzzzzzz kad motaš unazad :D
Nagni kasetu na stranu mnejača i neće nista krenuti ka free.Mada ne moze tek tako ni da udje,al ne mora baš ni da se ispobava iako po tjubu ima i prskanja celog bajka mlaznicom.
Ovo nazupčeno je freew
http://mgagnon.net/v...ub-3-styles.jpg
  • 0

#13 GileSU

GileSU
  • Members
  • PipPip
  • 49 posts

Postavljeno 20 April 2014 - 04:50 PM

Aaaaa sad znan sta je freewheel, hvala!
Fora je u tome sto sam ja prosle godine u ovo vreme kupio polovan KTM; znaci imam ga oko godinu dana. I samo sam jednom cistio kasetu sa stapicima za usi. A lanac sam cistio par puta vodom. I sad prljavo je bas.
Tako da cu skinuti i lanac i kasetu i lepo to srediti i onda sam posle miran. I onda ga ponekad samo ocistim... A sto se tice pogona ja mislim da cu moci da ga ocistim dok bude na bicikli.
Sona kiselina nesme da se koristi da pranje lanca i kasete?
  • 0

#14 herr_nikolic

herr_nikolic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 195 posts
  • LocationKv

Postavljeno 20 April 2014 - 05:16 PM

Jesi li samo to nasao po kući :D
U mnogo sta se razumem ali u hemiju ,jok.Al znam da se mast i ulje skidaju naftom,benzinom,nitrom i axelom."Sona kiselina se koristi za uklanjanje kamenca sa keramičkih sanitarija i odstranjivanje rđe sa gvožđa i čelika."
A za godinu dana ako je bajs vozen ,valjalo bi da se lanac nekd ocisti ,malo četkom za farbanje predje preko menjača d se izbije prašina,točkici očiste od blata...Nisu to neki poslovi koje treba raditi na 7dana ,na kraj krajeva,nije bjas dok se malo ne usvinji,naročito mtb :D al valja malo i odrzavati.
  • 0

#15 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 20 April 2014 - 05:24 PM

Može sona kiselina ako hoćeš da odstraniš lanac/kasetu sa prljavštine :mrgreen: .
  • 0
Pozdrav

#16 GileSU

GileSU
  • Members
  • PipPip
  • 49 posts

Postavljeno 20 April 2014 - 05:59 PM

Hahahahahahahahhaaah
Nasao sam i neki Arf cream ali svejedno, kupicu litar dizela...
Tek cu u utorak kupiti naftu i alat za skidanje lanca i kasete. A sto se tice ovog alata za kasetu video sam da ima nastavak koji se stavi na kasetu a ima i neki sto se gurne neka sipka u kasetu... Kad budem kupovao sam da kazem alat za skidanje kasete za def
etofaz? :lol
Naftom mogu da ocistim i pogon?
  • 0

#17 sveta344

sveta344
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1673 posts

Postavljeno 20 April 2014 - 06:02 PM

Može sona kiselina ako hoćeš da odstraniš lanac/kasetu sa prljavštine :mrgreen: .

Gde su mladi,tu je i šala :mrgreen:
  • 0

#18 herr_nikolic

herr_nikolic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 195 posts
  • LocationKv

Postavljeno 20 April 2014 - 06:31 PM

Hahahahahahahahhaaah
Nasao sam i neki Arf cream ali svejedno, kupicu litar dizela...
Tek cu u utorak kupiti naftu i alat za skidanje lanca i kasete. A sto se tice ovog alata za kasetu video sam da ima nastavak koji se stavi na kasetu a ima i neki sto se gurne neka sipka u kasetu... Kad budem kupovao sam da kazem alat za skidanje kasete za def
etofaz? :lol
Naftom mogu da ocistim i pogon?


To je alat za centarlock,tj taj sraf kad odvreš možeš da skines i rotor i kasetu
,misim zavisi sta skidas.Moze sa i bez produzetka koji ulazi u osovinu.Al ne znam sta ce ti to.Ili ajd mozda ako je bas tolko zaprljana,ali nećeš svaki put kad čistiš kasetu da je skidaš :shock:
Moze i pogon naftom i menjač i sveeee,(a delovi koji se podmazuju,podmazati posle) ali gledaj i da osušiš delove jer nafta posle skuplja prašinu.
  • 0

#19 GileSU

GileSU
  • Members
  • PipPip
  • 49 posts

Postavljeno 20 April 2014 - 06:54 PM

Pa hocu da skinem i onda lepo ocistim. I kad redovno ocistim da se sija- bice i lepse a i lakse za kasnije odrzavanje! :D
  • 0

#20 daremunze

daremunze
  • Members
  • PipPip
  • 41 posts

Postavljeno 21 April 2014 - 09:37 PM

Ljudi, ko god pere kasetu dok je na nabli pravi veliku stetu svom biciklu. Nije vazno da li je u pitanju Axel, voda, nafta, famin, razredjivac, petrolej, benzin... Sve to deluje katastrofalno na freewheel koji je jako osetljiv i precizan mehanizam. Mnogo sam ih rastavio i popravio, mogu odgovorno da potvrdim da je u dosta slucajeva doslo do prevremenog kvara zbog raznoraznih hemijskih sredstava koja spiraju ulje i mast iz mehanizma. :!:
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika